D
Marketingový slovníček

DNS (anglicky Domain Name System) je klíčovou součástí internetu, kterou každý z nás využívá, aniž by o tom věděl. Jde o systém, který umožňuje přeložit názvy webových stránek, které lidé rozumí, na číselné adresy, které rozumí počítače.

DNS si můžete představit jako velký internetový telefonní seznam. Když chcete navštívit webovou stránku, jako je například www.optimal-marketing.cz, váš počítač potřebuje najít její číselnou adresu v „internetovém telefonním seznamu“. Tuto adresu označujeme jako IP adresu.

Proces hledání IP adresy pomocí DNS se nazývá „vyhledávání DNS“. Vaše zařízení se obrátí na DNS server a zeptá se na IP adresu dané webové stránky. DNS server pak odpoví s IP adresou a váš počítač může navázat spojení s webovou stránkou.

Ale co když DNS server nezná odpověď? Pak se dotáže dalších DNS serverů. Toto se nazývá „iterativní dotaz“. Jde o řetězový proces, kde každý DNS server odkazuje na další, dokud není nalezena správná IP adresa.

V marketingu je DNS důležité kvůli jeho roli v propojení uživatelů s webovými stránkami. Bez DNS by museli uživatelé zadávat komplikované číselné adresy místo snadno zapamatovatelných názvů webových stránek.


Možná vás bude v souvislosti s pojmen DNS také zajímat:


Heslo zpracoval: 0 19. 7. 2012 (aktualizace: 10. 6. 2023)

Jste připraveni vyladit svoji strategii?