WYSIWYG editor

W
Marketingový slovníček

Zkratka WYSIWYG pochází z anglického názvu What You See Is What You Get. V překladu by text zněl „co vidíš, to dostaneš.“ Tzn. že úpravy v intuitivním editoru jsou vzhledově víceméně totožné s výsledným dokumentem.

WYSIWYG editory obecně

Obecně se jako WYSIWYG označují textové procesory (např. Microsoft Word, Libre Office), ve kterých se editovaný text zobrazuje tak, jak bude vytištěn na papír.

WYSIWYG editory pro tvorbu webů

Při tvorbě webu spadají pod tento název editory, v nichž lze podobně upravovat i webové stránky a nebo alespoň jejich části.

V historii jsme se mohli setkat na trhu s řadou WYSIWYG editorů v podobě programů, fungujících přímo na počítači. Mezi nejznámější patřily například Adobe Dreamweaver nebo Microsoft FrontPage. Postupně ustoupily do pozadí a nahradily je integrované WYSIWYG editory, psané v jazyce JavaScript, které pracují přímo v prohlížeči.

Současné WYSIWYG editory jsou součástí samotných redakčních systému a jsou uzpůsobeny tak, aby se v nich dokázal zorientovat i ten, kdo se jinak tvorbě webů nevěnuje. Ve chvíli, kdy je stránka uložena, systém ji automaticky publikuje.

(CKEditor Ecosystem, zdroj: ckeditor.com)(CKEditor Ecosystem, zdroj: ckeditor.com)

Gutenberg od WordPressu

U nás hojně využívaný WordPress přišel v roce 2018 v rámci verze 5.0 s novým WYSIWYG editorem Gutenberg, nesoucím název po vynálezci knihtisku. Název je příhodný, protože nový editor umožňuje skládat jednotlivé bloky podle uživatelského cítění – první reakce na nový editor však byly různé. Původně výborný nápad se příliš neosvědčil.

Nejpoužívanější WYSIWYG editory

Wedos.website – k dispozici jsou předchystané nebo prázdné šablony. Využít lze prvky jako galerie, kontaktní formulář a další. Web lze optimalizovat pro vyhledávače a pracovat i s metanadpisy a popisky. Je zde placená verze i ta zdarma. 

Wix.com – výběr ze stovek šablon, rozdělených podle zaměření webu pro lepší orientaci. K dispozici jsou také prvky jako chat, fórum, platební brána, rezervační systém a další. Vše je zdarma.

Webnode.cz – české rozhraní a intuitivní ovládání. Vytvořit si můžete osobní stránky i e-shop. Je zde k dispozici základní verze, která je zcela zdarma včetně domény druhého řádu a 100 MB volného místa. Na výběr je i z mnoha šablon.

(úvodní stránka Webnode, zdroj: webnode.cz)(úvodní stránka Webnode, zdroj: webnode.cz)

WYSIWYG editory mají řadu výhod i nevýhod. Které to jsou?

Výhody

  • Možnost širokého využití veřejností; tvorba webu přístupná prakticky každému (není nutná znalost kaskádových stylů nebo HTML).

  • Jednoduchost – v dnešní době si zvládne vytvořit vlastní web i dítě.

Nevýhody

  • Uživatel je během tvorby omezen tím, co dokáže editor v rámci konkrétní šablony. Pro složitější efekty nebo obsáhlé weby si zpravidla s šablonou nevystačíte.

  • Ne všechny WYSIWYG editory jsou plně funkční. Pokud se tvorbou webu skrze ně nezabýváte, v praxi je často snadnější nechat si web vytvořit. Tvorba sice vypadá jednoduše a v mnoha případech je velice intuitivní, ale určité dovednosti jsou potřeba. Vytvořit si tímto způsobem vlastní stránky se vyplatí v případě, že potřebujete ušetřit a máte opravdu dostatek času nebo vás to jednoduše baví a zajímá.

 


Heslo zpracoval: Blanka Kochová 25. 5. 2022

Jste připraveni vyladit svoji strategii?