Internet Explorer

I
Marketingový slovníček

Internet Explorer je grafický internetový prohlížeč od společnosti Microsoft.

Windows Internet Explorer (dříve Microsoft Internet Explorer, Internet Explorer, zkráceně IE nebo také MSIE) je od verze Windows 95 začleněn do všech verzí OS Microsoft Windows.

Logo prohlížeče Internet Explorer

Historie prohlížeče Internet Explorer

Internet Expolorer nebyl až do verze Internet Explorer 3 příliš používán. Verze Internet Explorer 3 se stala v roce 1996 prvním významnějším prohlížečem, který začal částečně podporovat technologii CSS

V roce 1997 přichází Microsoft s verzí Internet Explorer 4, který je ještě více propojen s operačním systémem Windows.

Verze Internet Explorer 5 vychází v roce 1999 a je obsažena ve verzích Windows 98 a Windows 2000. V létě roku 2000 je prohlížeč aktualizován na verzi Internet Explorer 5.5. Je zde vylepšena prodpora standardů CSS a HTML a podpora tiskového náhledu.

Šestá verze vychází v roce 2001 a je součástí Windows XP. Přidání podpory DHTML, DOM 1, zlepšení podpory CSS. Internet Explorer 6 je až do roku 2008 nejpopulárnějším webovým prohlížečem (viz. obrázek válka prohlížečů).

Windows Internet Explorer 7 je k dispozici od roku 2006 pro Windows XP SP2 a novější. Sedmá verze prohlížeče výrazně zlepšila podporu webových standardů a bezpečnostní politiku.

Internet Explorer 8 je k dispozici od března 2008.Díky ržimu zpětné kompatibility obsahuje také rendrovací jádro IE7. U této verze se opět zlepšila podpora JavaScriptu a AJAXu.

Internet Explorer 9 je zatím poslední verzí Internet Exploreru. Finální verze vyšla v březnu 2011. Zásadně byla vylepšena podpora webových standardů a podpora HTML5 a CSS3. 

Kritika prohlížeče Internet Explorer

Internet Explorer (zejména verze 6 a starší) byl často kritizován pro svou špatnou bezpečnostní politiku, která umožňovala šíření virů, spyware či adware.


Heslo zpracoval: Marek Rolný 19. 7. 2012 (aktualizace: 19. 7. 2012)

Jste připraveni vyladit svoji strategii?