Vektorová grafika

V
Marketingový slovníček

U vektorové grafiky není obrázek složen z jednotlivých bodů, ale z křivek – vektorů. Vektorová grafika popisuje obrázky pomocí matematických informací o těchto křivkách.

Hlavní výhodou vektorové grafiky je možnost libovolného zvětšování vytvořeného objektu bez ztráty na jeho kvalitě.

Jednoduché vysvětlení rozdílu mezi bitmapovou a vektorovou grafikou: Pokud výrazně zvětšíte část loga na obrázku, tak u bitmapové grafiky začnete vidět „čtverečkovaný rastr“, zatímco vektorová grafika bude stále jen matematicky definovat „hladký průběh dané křivky“.Jednoduché vysvětlení rozdílu mezi bitmapovou a vektorovou grafikou: Pokud výrazně zvětšíte část loga na obrázku, tak u bitmapové grafiky začnete vidět „čtverečkovaný rastr“, zatímco vektorová grafika bude stále jen matematicky definovat „hladký průběh dané křivky“.

Vektorová grafika se vzhledem k uvedeným vlastnostem hodí zejména pro vytváření log, ikon, grafů, schémat apod. Vektorové soubory jsou obvykle datově menší než rastrové obrázky s vysokým rozlišením a jsou snadněji editovatelné.

Formáty vektorové grafiky

Pro příklad uvádíme jen několik nejběžnějších formátů.

Vektorové formáty, které mohou být interpretovány různými programy

  • .svg — Scalable Vector Graphics – otevřený formát pro vektorovou grafiku. Formát SVG je založen na XML a je vhodné pro webové stránky a mobilní aplikace. (W3C)
  • .pdf — Portable Document Format – formát PDF může obsahovat vektorovou grafiku spolu s textem a rastrovými obrázky. Je to univerzální formát pro sdílení dokumentů, který zachovává původní vzhled na jakémkoli zařízení. (Adobe, ISO)
  • .eps.ps — PostScript – starší formát vektorové grafiky používaný především pro tisk a publikování. Je kompatibilní s různými grafickými editory. (Adobe)

Vektorové formáty pro konkrétní grafický program

  • .ai — nativní formát aplikace Adobe Illustrator
  • .cdr — nativní formát aplikace Corel Draw

Podívejte se také na související heslo bitmapová grafika.


Heslo zpracoval: Marek Rolný 12. 9. 2011 (aktualizace: 10. 11. 2023)

Jste připraveni vyladit svoji strategii?