Jak dbát na bezpečnost?

FAQ
Know-how

Stejně tak, jako zamykáte dům, než odcházíte, byste měli zabezpečit i veškeré účty ve virtuálním světě. Pojďme se podívat na pár pravidel, díky kterým budou vaše aktivity na internetu ve větším bezpečí.

Přestože podle § 231 zákona č. 40/2009 Sb. hrozí za získání a uchovávání cizího hesla až dvouleté vězení (a v případě využití tohoto hesla k obohacení ještě víc), ne všechny tento trest zastaví. Proto je důležité se zaměřovat na bezpečnost na internetu co nejvíc jen můžete.

Desatero pro bezpečnost na internetu

1. Nikdy nikomu neukazujte a nedávejte své heslo

Ačkoliv se to může stát jako základ, spousta lidí si to neuvědomuje. Nikdy nikomu nedávejte heslo. Ani emailem, na papírcích či ve zprávách na Messengeru. Nezáleží na tom, jestli je to váš partner, nejlepší kamarád, rodič nebo kolega v práci. Existují i jiné způsoby, jak někomu zpřístupnit váš účet.

2. Vytvořte si silné heslo

Každé heslo, které si vytvoříte, by mělo být silné a složité na prolomení. Využijte v něm malá a velká písmena, čísla i speciální znaky. Zapomeňte na hesla typu “123456”, “Novákovi2010” a “heslo123”. Ideální jsou složitá a dlouhá hesla.

Jak dlouho by trvalo AI prolomit vaše heslo podle Security Hero:

počet znaků

 

pouze čísla

 

malá písmena

 

malá a velká písmena

 

čísla, malá a velká písmena

 

čísla, malá a velká písmena, speciální znaky

 

6 hned hned hned hned 4 sekundy
11 hned 23 hodin 4 roky 38 let 356 let
14 36 minut 49 let 827 tisíc let 9 milionů let 187 milionů let


3. Nepoužívejte stejné heslo vícekrát

Konečně jste přišli na opravdu silné heslo? Hlavně nedělejte tu chybu, že ho použijete vícekrát! Jakmile totiž někdo vaše heslo získá, bude pak jednoduché dostat se do vašich dalších účtů. Každé heslo by mělo být jedinečné.

4. Neukládejte si hesla v prohlížeči

Nejspíš vám také někdy prohlížeč nabídl, že vám uloží heslo. Nebudete si muset zapamatovat heslo a vždycky se přihlásíte bez problémů. Zdá se to jako příjemné ušetření práce, přesto se tomu vyvarujte. Pokud si nezvládnete všechna hesla zapamatovat, používejte na hesla speciální software. My máme v oblibě BitWarden, existuje však spousta možností. V případě, že si nerozumíte s technologiemi, využijte klasický papírový zápisník, který je stále bezpečnější, než ukládání do prohlížeče.

5. Vymyslete si pro heslo příběh

Pokud si nehodláte hesla nikam ukládat ani zapisovat, můžete si k nim zkusit vymyslet příběh, díky kterým budou zapamatovatelnější. Zkusit můžete například něco takového: ZjoPaN2sZn (Zakopla jsem o patník a na dvakrát si zlomila nohu). Tuto pomůcku jsme pochytili na školení Pavla Mináře, který nám spravuje náš Google Workspace.

6. Dvoufázové ověření

Dvoufázové ověření si vybírejte kdykoliv, kdy je k tomu možnost. Ať už se jedná o přístup do Google účtu, banky, nebo na sociální sítě. V praxi to funguje tak, že pokud se budete chtít přihlásit třeba na Facebook, prvně vám přijde SMS zpráva na telefon s tím, že budete muset zadat kód, který obsahuje. Další možností je i otisk prstu. Zamezíte tak tomu, že by se vám někdo do účtu naboural a přihlásil se bez vašeho vědomí.

7. V telefonu si nastavte “skrýt obsah příchozí zprávy”.

Dejte si pozor, abyste měli v telefonu nastaveno, že se vám příchozí zprávy nezobrazí, pokud telefon nebude odemčený! Zabráníte tak tomu, že se kód pro přihlášení zobrazí komukoliv, kdo bude mít obrazovku telefonu na dohled.

8. Mějte telefon dostatečně zabezpečený

Zabezpečte si dostatečně i váš mobilní telefon. Vyberte si buď heslo, otisk prstu, nebo rozpoznání obličeje. Vyvarujte se gestům, není tam příliš mnoho kombinací a i na dálku jde vidět, jaké gesto pro odemknutí zadáváte.

9. Práce na veřejných místech

Práce v kavárnách a čajovnách může být sice uklidňující, pokud však nebudete opatrní, číhá tam nebezpečí. Nikdy neodcházejte od stolu se zapnutým notebookem. Vždycky ho minimálně uveďte do režimu spánku (nezapomeňte si nastavit heslo), nikdy nevíte, kdo by se tam mohl porozhlédnout, než si objednáte další kafe. Stejně tak vždy seďte zády ke zdi tak, aby vám nikdo nemohl přes rameno číst vaše hesla a soukromé zprávy. Dávejte také pozor na kamery, které v podnicích často bývají.

10. Kontrolní otázky jedině s rozumem

Některé sítě a aplikace nabízí kontrolní otázku v případě, že zapomenete heslo. Pokud tuto funkci chcete využít, vyberte si opravdu otázky, na které znáte odpověď pouze vy. Jméno vaší matky, mazlíčka a prvního dítěte si dokáže zjistit po chvíli pátrání na internetu každý.

 

Možná vás bude zajímat:

Jste připraveni vyladit svoji strategii?