Doména

Doména, z anglického domain name (doménové jméno), je jednoznačné označení počítačů nebo sítí připojených k internetu. Příkladem domény je třeba www.web71.cz.

 

V doménových jménech je možné používat znaky anglické abecedy, číslice a pomlčku. Každá část doménového jména však musí začínat písmenem a nesmí končit pomlčkou.

Doménový strom

Pokud by se doménová jména vytvářela v jediném seznamu, ten by se velice rychle vyčerpal. Prostor doménových jmen proto tvoří hierarchie (strom). Na začátku je speciální prázdné doménové jméno a v dalších větvích jsou uspořádány všechny domény nejvyššího řádu (com, et, org, cz, atd.). a následně dál domény 2. a 3. úrovně (viz obrázek). Díky této hierarchii se zvětšil prostor pro tvorbu doménových jmen. Stačí aby jednotlivá doménová jména byla unikátní pouze v rámci jedné urovně.

 

Doménový strom ukazuje princip hierarchie doménových jmen

 

Domény nejvyššího řádu

Obecné domény

Generické domény (generic TLD, gTLD) např.: .com, .net, .org, .edu, apod.

Národní domény

Národní domény (country-code TLD, ccTLD) např.: .cz, .sk, .de, .pl, .hu, .at, apod.

Více informacío doménách nejvyššího řádu najdete pod heslem TLD (Top Level Domain).

Databáze informací o registrovaných doménách

Informace o registrovaných doménách a jejich provozovatelích se uchovávají v databázi whois, ze kterých lze tyto informace volně získat. Informace z databáze whois lze také využít ke zjištění toho, zda je doména volná či nikoli.

 

Poslední aktualizace pojmu Doména: 12. 9. 2011